مخازن

۷ باور نادرست راجع به مخزن آب پلی اتیلن

  امروزه بیشتر مخازن آب پلاستیکی از جنس پلی اتیلن ساخته می شوند که به آنها مخزن پلاستیکی ² نیز می گویند. مخزن پلی اتیلن به خاطر دارا بودن ویژگی های خاصی چون سبک بودن، سهولت جابجایی و نصب، اقتصادی بودن، قابل تعمیر بودن و… خیلی سریع در سراسر جهان به محبوبیت رسید و جایگزین مخزن استیل و گالوانیزه شد. در سال های اولیه به علت ناشناخته بودن مخازن پلی اتیلن، باور های نادرستی در مورد این مخازن بوجود آمد. حتی در حال حاضر نیز برخی از مشتریان پرسش ها و ابهاماتی در خصوص مخازن پلی اتیلن دارند و با کارشناسان فروش مخزن آب دات کام مطرح می نمایند. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد هفت باور نادرست که موجب نگرانی برخی از خریداران می شود، صحبت کنیم.

 

تغییر طعم و مزه آب در مخزن آب پلی اتیلن

شاید مهم ترین نگرانی خریدارانی که برای بار اول به سراغ مخزن پلی اتیلن آمده اند، مزه دار شدن آب داخل مخزن باشد. اگر شما هم این نگرانی را دارید و دنبال پاسخ کوتاه هستید؛ خیالتان راحت! آب داخل مخزن پلی اتیلن به هیچ وجه مزه پلاستیک نمی دهد.
پلی اتیلن استفاده شده در این مخازن، درست از جنس پلی اتیلن مورد استفاده در لوله های پلی اتیلن است که امروزه در سراسر جهان برای آبرسانی ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند و کاملا بدون طمع و مزه هستند. در حال حاضر به دلیل مزایای مخازن پلی اتیلن کالاهای ذخیره سازی زیادی در مصارف بهداشتی و خوراکی از پلی اتیلن تولید می شوند.

 

بو گرفتن آب در مخزن آب پلی اتیلن

بو گرفتن آب داخل مخزن پلی اتیلن نیز یکی دیگر از نگرانی های متداول میان خریدارانی است که برای دفعه اول به سراغ مخازن پلی اتیلن آمده اند.
قبل از شروع توضیحات باید بگوییم اگر شما قصد خریداری و استفاده از مخزن آب خانگی را دارید اصلا نیاز نیست این قسمت را بخوانید!؛ مخزن آب خانگی شما به لوله ها وصل می شود و به علت اینکه آب در جریان بوده و مخزن مرتبا پر و خالی می شود، آب داخل مخزن بو نمیگیرد.
به طور کلی آب زمانی بو می ‌گیرد که برای مدت زمان طولانی در مخزن راکد مانده و اکسیژن به آن نرسد. در این صورت نیز با قرار دادن آب در مجاورت هوای آزاد، آب دوباره با اکسیژن ترکیب شده و بو نامطبوع از بین می رود. لازم به ذکر است که در صورتی که به مدت طولانی آب ساکن بماند، هیچ نوع مخزن آبی از هر جنسی که باشید نمی تواند جلوی ایجاد بو را بگیرد.

فاسد شدن آب در مخزن پلی اتیلن

مهم نیست داخل چه نوع مخزنی باشد، آب هرگز خود به خود منقضی و یا فاسد نمی شود. به طور کلی فاسد شدن مواد، حاصل فعالیت و رشد باکتری ها است . از آنجایی که آب فاقد هرگونه مواد مغذی برای رشد باکتری ها  است، بنابراین باکتری ها توان رشد در آب را ندارند مگر اینکه از طریق ورودی های مخزن یا درب آن میکروب ها و باکتری ها وارد مخزن آب شوند. به همین دلیل معمولاً توصیه می شود درب مخازن به درستی بسته باشد.

طول عمر مخازن پلی اتیلن کم است

متوسط طول عمر مخزن پلی اتیلن ۱۵ – ۲۰ سال است! البته با رسیدگی مناسب، طول عمر مخزن پلی اتیلن تا ۲۵ سال و بیشتر نیز می رسد.
طول عمر مخزن پلی اتیلن به عوامل گوناگونی چون ماده ذخیره شده در مخزن، کیفیت مواد اولیه در تولید مخزن، نظافت مخزن، اشعه فرابنفش، نور خورشید، دما، رطوبت و… بستگی دارد. در این بین باید به برخی از موارد همچون کیفیت محصول و انتخاب نوع مناسب قبل از خرید توجه داشت. اما پس از خرید مخزن دلخواه میتوانید با رسیدگی کردن به مخزن و رعایت نکات ضروری، طول عمر مخزن پلی اتیلن خود را افزایش دهید. استفاده از سایبان برای محافظت از مخزن در مقابل نور خورشید (دما و اشعه فرابنفش) و همچنین اقدام به تمیز کردن مخزن به صورت دوره ای از این دست رسیدگی ها هستند.

پلی اتیلن برای سلامت ما ضرر دارد

هنگامی که بازار رقابت میان مخازن گالوانیزه و پلی اتیلن گرم بود، آزمایشات مختلفی بر روی این دو نوع صورت گرفت. مخازن پلی اتیلن در مواردی چون مقرون به صرفه بودن، وزن، جابجایی، نصب و… به صورت مشهودی از رقیب خود بهتر بودند؛ اما یک سوال باقی میماند. کدامیک برای سلامتی ما بی ضرر هستند؟

دیواره های مخازن گالوانیزه حاوی مقادیر زیادی فلز روی و سرب هستند. از بین این دو فلز، روی تهدیدی برای سلامتی انسان به شمار نمیرود و تنها مزه آب داخل مخزن را تغییر می دهد به شکلی که آب اصطلاحا مزه آهن میگیرد. اما فلز سرب که برای سلامتی انسان مضر است، نیز در آب داخل مخازن گالوانیزه وجود دارد. از سوی دیگر مخازن پلی اتیلن استاندارد، کاملا ایمن انگاشته و عاری از هرگونه مواد و ترکیب شیمیایی مضر چون بیسفنول آ هستند. در واقع ماده ای که باعث می شود آب آشامیدنی ناسالم شود، یک ترکیب آلی به نام بیسفنول به اختصار BPA، است که در بسیاری از مواد پلاستیکی موجود است. اما باید توجه داشته باشید که بر خلاف قمقمه ها و مخازن بی کیفیت پلاستیکی، مخازن پلی اتیلن عاری از این ماده مضر بوده و به اصطلاح BPA-Free هستند.

 

البته باید توجه داشت که نباید مخزن را به حال خود رها کرد زیرا در صورت آلوده بودن فضای داخل مخزن، سلامتی ما به خطر می افتد. رسیدگی به نظافت و پاکیزگی مخزن پلی اتیلن به صورت دوره ای و حداقل ۲ مرتبه در سال، سلامت شما و خانواده عزیزتان را تضمین می کند. در این راستا ما مقاله ای با عنوان شستشوی مخازن آب شرب را آماده کرده ایم. پیشنهاد می کنیم در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه نمایید.

جلبک زدن مخزن آب پلی اتیلن

جلبک ماده ای لزج و سبز رنگ است که بر روی دیواره های داخلی مخزن رشد و تجمع می کند. مهم ترین عامل رشد جلبک درون مخزن نفوذ نور خورشید (به خصوص از محفظه ها) می باشد. تمیز و ضدعفونی نکردن دوره ای مخزن نیز به رشد جلبک کمک می کند.در پاسخ به سوال بالا، باید مشخص کرد از چه نوع مخزن پلی اتیلنی صحبت می کنیم. شرایط برای رشد جلبک در مخزن پلی اتیلن بی رنگ (تک لایه) مهیا است زیرا نور خورشید به آسانی به آن نفوذ می کند. بنابراین ضروری است که این مخازن را دور از نور خورشید نگه دارید. اما در مقابل، مخازن پلی اتیلن سه لایه ضد جلبک و آنتی باکتریال، امکان رشد جلبک را تقریبا به صفر می رسانند. ما در مقاله ای مجزا به موضوع رشد جلبک و راه های جلوگیری از آن پرداخته ایم.

تفاوت مخزن پلی اتیلن سه لایه با تک لایه

آیا مخزن پلی اتیلن غیر قابل بازیافت است؟

قابل بازیافت بودن مخزن پلی اتیلن همواره یکی از نگرانی های شهروندان مسئولیت پذیر بوده و هست. خبر خوب برای دوستداران طبیعت این است که تقریبا تمامی مخازن پلی اتیلن که امروزه تولید می شوند قابل بازیافت هستند. پس از این که مخزن به هر دلیل از چرخه استفاده خارج می شود، میتوان آن‌ را به مراکز بازیافت فرستاد. شیوه صحیح بازیافت مخازن پلی اتیلن به این شکل است که در ابتدا آن ها ضدعفونی می شوند، به خصوص اگر درجهت نگهداری مواد شیمیایی و مضر برای طبیعت و انسان استفاده می شدند. سپس هر مخزن پلی اتیلنی به قطعات کوچکترتبدیل شده و در مرحله آخر نیز قطعات کوچکتر پلی اتیلن بازیافت می شوند تا دوباره برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *